Darmowa dostawa od 200,00 zł

Krótka historia koszuli

2017-01-12
Krótka historia koszuli

Długie, krótkie, wzorzyste, gładkie, eleganckie. Nie wyobrażamy sobie bez nich wielu stylizacji, ale czy wiemy jak koszule przywędrowały do naszych szaf? Dziś przyjrzyjmy się bliżej ich historii.

krótka historia koszuli

Na przestrzeni wieków

Koszula może się pochwalić bardzo burzliwą historią. Potrzebowała kliku tysięcy lat by uzyskać formę jaką znamy dziś. Kiedyś była elementem bielizny. Dziś stanowi obowiązkowy element klasycznych stylizacji biznesowych. Coraz chętniej sięgamy po nią także w codziennych stylizacjach. Ale zacznijmy od początku...

Koszula wywodzi się od tunik noszonych przez plemiona koczownicze zamieszkujące tereny Azji Środkowej. Podobne stroje stopniowo zyskiwały popularność wśród Egipcjan, Greków, a także ludów germańskich. Najczęściej traktowane były jako szaty spodnie noszone, np. pod zbroją w celu uniknięcia otarć.

W średniowieczu koszula została skrzętnie schowana pod sukniami. Stanowiła lekką i przewiewną bieliznę, przeznaczoną do częstego prania. Jedynie dla kobiet z ludu była codziennym strojem. Najczęściej szyta z lnu, bawełny lub konopii. Najprostsze kształtem przypominały literę T.

Renesans zaczął uwypuklać te części koszul, które były widoczne spod odzieży wierzchniej. Zaczęły pojawiać się hafty i koronki oraz ozdobne kołnierze. Aż do współczesności koszula raz stawała się bardzo ozdobna, by za chwilę powrócić do nieco skromniejszej wersji. Koszule jakie znamy dziś powstały na początku XX wieku.

Koszula damska

Podział na koszule damskie i męskie nastąpił w XIX wieku. W wyższych sferach typowe damskie koszule zniknęły całkiem pod sukniami stanowiąc bieliznę noszoną pod gorsetem. W tym samym czasie kobiety z ludu coraz chętniej ozdabiały swoje robocze koszule haftami i koronkami. Wzmianki o hafcie stanowiącym wykończenie stroju ludowego w Polsce sięgają XVIII wieku.

Koszule porzuciły swoje bieliźniane oblicze dzięki XIX-wiecznej modzie na dwuczęściowe suknie, które różniły się kolorem oraz rodzajem tkaniny. Pasek w talii dodatkowo podkreślał kontrast pomiędzy dwiema częściami sukni i ostatecznie doprowadził do podziału na koszulowe bluzki i spódnice. Upowszechnienie się maszyn do szycia w drugiej połowie XIX wieku ugruntowało pozycję bluzek i koszul jako podstawowego elementu damskiej szafy.

Koszula dziś

Dziś koszula najczęściej kojarzy się z klasyczną elegancją i stylizacjami typowo biurowymi. Ale coraz chętniej sięgamy także po koszule na co dzień. Nie możemy sobie wyobrazić szafy bez wygodnej koszuli w kratę inspirowanej Dzikim Zachodem, koszulek polo, które w momencie swojego powstania wywołały obyczajowy skandal, czy mundurowych koszul inspirowanych stylem militarnym.

Dobrze dobranej koszuli nie powinno zabraknąć w ani jednej szafie.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 379 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-19
Miła obsługa , bardzo polecam . Wszystko poszło profesionalnie .
2024-01-28
Jestem bardzo zadowolona, ale niestety zamówiony produkt okaxał się za mały.
pixel